Якість і кількість сну можуть суттєво впливати на здоров'я людини. Кілька правил можуть покращити якість сну.
Підбір подушки
Спати на подушці чи без, вибір кожного. Змінити звичку важко і ваш організм може чинити супротив. Варто розуміти якщо ви висипаєтесь, зранку вас не турбує ні біль в ділянці шиї чи комірцевої зони, відсутня скутість рухів, то можете не турбуватись - у Вас все добре і той виріб яким ви користуєтесь для вас оптимальний.
Під час сну організм займає зручне для нього положення, яке буде змінюватись на протязі всього часу. Якщо ви спите на спині то варто обрати середньої висоти і жорсткості подушку. На боку - високу і тверду. Люди що сплять на животі можуть взагалі не користуватись подушками або використовувати мягку і тонку. Подушка має не провалюватись під час сну і не збиватись в клубок. Варто замінити подушки після того як вони втратять свою початкову форму або зявиться неприємний запах чи при пошкоджені матеріалу з якого подушка зшита.
На ринку зараз різноманіття ортопедичних подушок, спробуйте відвідати салон де надаються послугу попереднього тестдрайву. Це не остаточно, але виріб не має викликати болю, сильного дискомфорту чи відчуття скутості. Виберіть собі по комфорту, взявши за основу вищевказане правило.
Дітям до 6-7 років НЕ рекомендується використовувати подушку взагалі.
Матрац
Одним з дорожчих аксесуарів комфортного сну є матрац, а саме ортопедичний матрац. Ці речі дорогі, але воно того вартує. На що ж звернути увагу в виборі матрацу? Це його ціна, - дешевих просто не існує. Тому не ведіться на акції, новітні технології та іншу рекламу. В середньому, ортопедичний матрац вартує втричі дорожче, ніж його фабричний аналог. Витрачати весь сімейний бюджет також не варто, виберіть доступну для себе пропозицію. Також вагомою характеристикою є його жорсткість. При одностороньому навантажені до 60 кг вибирають мягкий матрац. До 90 кг середньої жорсткості. До 120-150 кг жорсткий. Матрац немає провалюватись, люфтити і скручаватись. Варто замінити матрац при наявності ям на ньому чи ознак пошкодження наповнювача.
Не варто спати на підлозі чи на вузькому, короткому ліжку з дуже мягким матрацом. Подібне вам гарантує поганий сон, відчуття скутості і больовий синдром в перспективі.
Якість сну та його тривалість.
З віком тривалість сну може зменшуватись. Як визначити оптимально необхідний на нього час? Правильно - по своїх відчуттях. Якщо ви виспались, почуваєте себе бадьорим і повним енергії, то ви отримали достатню порцію сну і досипати непотрібно. В ідеалі ми маємо лягати з заходом сонця, а прокидатись з його сходом. Але наявність денного освітлення, екрани телевізорів, монітори компютерів і телефоні збивають наш внутрішній ритм. Ми можемо довше не спати вночі, а потім досипати до опівдня і все одно не виспатись. Чому так.
У всьому виною є гормон сну мелатонін. Який виробляється на протязі всього дня і піку досягає опівночі. При недостатності мелатоніну в достатній кількості буде відсутня глибока фаза сну в тій нормі якій вона має бути. Під час глибокої фази сну організм відновлюється, а мозок відпочиває. Тому якщо ви лягаєте спати пізно, пізніше десятої, то це порушуватиме цикл виробітки мелатоніну. Наслідком відсутності глибокої фази сну є втома, дратівливість, депресія. Подібні стани, що тривають по кілька тижнів підряд, критично впливають на процеси обміну речовин в нашому організмі. Як підсумок ми маємо відсутність регуляторних процесів які відбуваються під час глибокої фази сну так і системне порушення гормонального балансу. А потім будемо дивуватись звідки беруться "болячки".
Тако не варто наїдатись на сон. Остання порція їжі має бути як мінімум за півтори години до сну. Ви можете перекусити чимось легким - йогуртом, бананом, салатом, тощо. Та уникайте важкої, жирної, солодкої, жареної, мучної продукції перед сном. Шлунок вам за це не подякує. Все через те що процеси травлення під час сну призупиняються і те що ми їмо вже не буде засвоєно в повній мірі. Не використовуйте в цей час і гаджетів. Яскраве світло збиває з пантелику нашу нервову систему.
Для покращення якості сну за годину до сну потрібно прогулятися, якщо ви маєте на те можливість. Включіть релакс музику. Почитайте чи послухайте ненавязливу літературу. Можна момедитувати. Все це покращити ваше самопочуття та підготує нервову систему для повільного переходу до сну.